SMBJ170A Diode Triode Circuit Protection TVS Transistors
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : SMBJ170A
Manufacturer : Littelfuse Inc.
Description : TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Category : TVS - Diodes
Series : SMBJ
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
SMBJ170A Specifications
SeriesSMBJ
RoHSRoHS
TypeZener
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse600W
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line ProtectionNo
Bidirectional Channels-
Capacitance @ Frequency-
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Unidirectional Channels1
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.2A